Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği; Türkiye’de Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji biliminin ilerlemesini ve gelişmesini sağlamak, bu alanlarda etkinlikler yapmak, yapılacak olan bu etkinlikleri desteklemek ve hayvanlarda bilinçli ilaç kullanımını hem hayvancılığın gelişmesi hem de hayvan kaynaklı besinlerden insanlara yansıyabilecek kalıntı sorunlarının önlenmesi açısından değerlendirmek amacıyla kurulmuştur.  
Misyon ve Vizyonumuz

Haberler

 

18 Kasım "Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü" ve bu yıl ilan edilen 16-22 Kasım 2015 "Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası" dolayısıyla Dernek Başkanımız tarafından kaleme alınan ve ilgili Basın Yayın Organları ile Kurum ve Kuruluşlara gönderilen "Güncel Endişe: Antimikrobiyal Direnç" başlıklı metin için TIKLAYINIZ...

Tweetle 

Facebookta Paylaş 

 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği öncülüğünde organize edilen “Arı Çalıştayı (Vet-Arı2)” 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Çalıştay; teorik ve uygulamalı eğitimi içeren iki günlük bir program olacak şekilde planlanmıştır. Çalıştay’ın Teorik kısmı öğrencilere ve akademik personele açık olarak gerçekleştirilmiş; Uygulama kısmına ise Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde eğitimine devam eden öğrenciler ile Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği üyeleri tarafından yaklaşık 30 kişilik bir katılım sağlanmıştır. Haber metni için TIKLAYINIZ.

 

2 Ekim 2015 tarihinde Profesörlük kadrosuna atanan Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Dinç EŞSİZ'i tebrik eder başarılarının devamını dileriz..

2015 Ekim Döneminde Doçentlik Sınavına girerek başarılı olan Derneğimiz Üyesi Sayın Doç.Dr. Begüm YURDAKÖK DİKMEN'i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

2015 Eylül Döneminde Doçentlik Sınavına girerek başarılı olan Derneğimiz Üyesi Sayın Doç.Dr. Ayşe ER'i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

2015 Eylül Döneminde Doçentlik Sınavına girerek başarılı olan Derneğimiz Üyesi Sayın Doç.Dr. Dilek GÜVENÇ'i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Yrd.Doç.Dr. Enes ATMACA, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Kendisini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

 

VETERİNER FARMAKOLOJİ ve TOKSİKOLOJİ DERNEĞİ
8. OLAĞAN GENEL KURUL
(19.09.2015; 10.00)
Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği’nin 8. Olağan Genel Kurulu 19 Eylül 2015 Cumartesi Günü TEDAŞ Genel Müdürlüğü Misafirhanesi’nde gerçekleştirilmiştir. Genel Kurul’da Dernek Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine Prof.Dr. Ender YARSAN, Doç.Dr. Levent ALTINTAŞ, Yrd.Doç.Dr. Hüsamettin EKİCİ, Dr. Begüm YURDAKÖK DİKMEN ve Araş.Gör. F.Gönül AYDIN seçilmiştir. Yönetim Kurulu 29.09.2015 tarihinde yaptığı toplantıda, görev dağılımını aşağıdaki şekilde yapmıştır.


Başkan          

: Prof.Dr. Ender YARSAN

Başkan Yardımcısı

: Doç.Dr. Levent ALTINTAŞ

Genel Sekreter

: Dr. Begüm YURDAKÖK DİKMEN

Muhasip Üye

: Yrd.Doç.Dr. Hüsamettin EKİCİ

Üye

: Araş.Gör.F.Gönül AYDIN

Haber metni için tıklayınız....

 

Profesörlük kadrosuna atanan Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cavit KUM'u tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

 

2015 yılına ilişkin Derneğimiz tarafından masa takvimi hazırlanmış olup, değerli üyelerimize ve illgili kurum ve kuruluşlara Derneğimizin bir etkinliği olarak gönderilmiştir...

 

"Kedi ve Köpeklerde Zehirli Bitkiler"
Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği olarak 2012 yılında Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği'nin katkıları ve DİAGEN firmasının sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz Poster çalışması; İzmir Veteriner Hekimler Odası'nın talebi üzerine 2014 yılında yeniden basılmıştır... POSTER...

 

Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler (Pratik Bilgiler Rehberi)

Ediörlüğünü Prof.Dr. Ender YARSAN'ın yaptığı "Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler (Pratik Bilgiler Rehberi)" kitabı basılmıştır. Kitapla ilgili bilgi için TIKLAYINIZ....

 

Derneğimiz Başkanı Sayın Prof.Dr. Ender YARSAN tarafından kaleme alınan "Antibiyotiklerin İstenmeyen Etkileri" başlıklı makalenin tam metni ve konuya dikkat çekmek açısından önem arz eden 2 Haziran 2013 tarihinde Zaman gazetesinde çıkan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Makalenin tam metni için TIKLAYINIZ...
http://www.zaman.com.tr/aile-saglik_bilincsiz-antibiyotik-kullanimi-sifa-degil-dert-oluyor_2096197.html 

 

Dünya Veteriner Hekimleri Günü 2013 yılı teması "Vaccination" olarak belirlenmiştir. Veteriner Hekimlikte hayvan türlerine göre aşılamanın anlatıldığı ve dernek başkanımız Prof.Dr.Ender YARSAN tarafından Senaryo ve Hazırlığı tamamlanan DVD formatındaki bir film çalışması Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nce gerçekleştirilmiştir. Profesyonel bir anlayışla gerçekleştirilen çalışma
http://youtu.be/dCGoML2FC0Y adresinden izlenebilir. Faydalı olması dileğiyle...

 

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Birincilik Ödülü Derneğimizin...

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği tarafından, 2001 yılından itibaren her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır. 2008 yılından itibaren de Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü işbirliği ile Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeni ile belirlenen bir Tema çerçevesinde en iyi kutlamayı yapan ülke ödüllendirilmektedir. 2012 yılı için Dünya Veteriner Hekimleri Günü Teması “ANTİMİKROBİYAL DİRENÇ” olarak belirlenmiştir.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği tarafından Dünya Veteriner Hekimleri Günü kutlamaları kapsamında; Prof.Dr. Ender YARSAN tarafından hazırlanan “Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler: Antibiyotiklere Direnç ve Direncin Çok Yönlü Etkileri” konulu Broşür; Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından yapılan ortaklaşa değerlendirme sonucunda BİRİNCİ olarak seçilmiştir. Konuyla ilgi bilgi Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Executive Direktörü Dr. Jan VARTEN tarafından Merkez Konseyine iletilmiştir. Söz konusu Birincilik Ödülü OIE toplantısı nedeni ile Paris ( Fransa) de bulunan Bakanlık Heyetine, Açılış Programında takdim edilmiştir. Birincilikle taltif edilmiş olmasından dolayı son derece Onur duyduğumuz bu Ödülün Ülkemize ve Meslektaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederiz.

Jan Vaarten'ın mesajı için TIKLAYINIZ.

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği’nden Türkiye’ye Birincilik Ödülü haber metni için TIKLAYINIZ.

 

 

Son günlerde üzerinde durulan İlaç Kalıntıları konusunda Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Yönetim Kurulu olarak görüşlerimizi bildiren ve konuya açılık getireceğine inandığımız kapsamlı bir değerlendirme yazısını ekte bilgilerinize sunuyoruz. Kamuoyunu bilgilendirme bakımından önemli olacağına inanıyoruz.

Yazı için TIKLAYINIZ ...

Saygıdeğer Dernek Üyelerimiz,

Derneğimiz internet sayfasında dernek üyelerimizi tanıtan bir bölüm oluşturulmaktadır. Bu sayede üyelerimiz arasında iletişimin daha rahat sağlanacağı kanısındayız. Bu yüzden linkte verilmiş olan Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Özgeçmiş ve Tanıtım Formunu en kısa sürede doldurarak aşağıda verilen elektronik posta adresine göndermenizi rica ederiz.
... ...Form için tıklayınız

 

Dernek Mensuplarımız kendi fakültelerinde benzer faaliyetleri (doktora, uzmanlık, doçentlik, profesörlük gibi) duyurmak için  elektronik posta ile müracaat edebilirler.

Elektrik posta adresi: vftd@vetfarmatoks.org.tr